Wydana w Wydawnictwie Albatros. A. Kuryłowicz. Warszawa (2013). Ebook.

Z angielskiego przełożył Lech. Z. Żołędziowski. 
Tytuł oryginału The Affair.

Kolejna książka Lee Childa opisująca perypetie Jacka Reachera cofa nas jako czytelników do początku historii głównego bohatera. Właściwie gdyby ktoś chciał czytać książki chronologicznie a nie tak, jak pisze je autor, to od niej powinien zacząć swoją przygodę z poznawaniem losów Reachera właśnie od tej książki.

Tym razem poznajemy ostatnie śledztwo Jacka Reachera jako śledczego żandarmerii a nie wolnego strzelca jak w następnych książkach. To ostatnia „wojskowa” sprawa, która spowoduje radykalną zmianę w życiu bohatera, jego odejście z wojska i rozpoczęcie „cywilnego” życia.

Tym razem odwiedzimy wraz z głównym bohaterem miasteczko w Missisipi. Aby ratować mieścinę umiejscowiono tam bazę wojskową, która praktycznie jak wiele, wiele innych tego typu miejsc, daje życie mieszkańcom tamtejszych okolic. 

Zamordowano tam białą kobietę. Podejrzenie pada właśnie na któregoś wojskowego a więc Reacher i nie tylko on, rusza do miasteczka aby rozpocząć śledztwo. Tamże poznaje miejscową Szeryf, która okazuje się być byłą wojskową, jak również nie byłby sobą, gdyby a to z kimś nie zadarł a to komuś nie pomógł a to kogoś nie pomścił. No, cały Reacher. 

Ślad zbrodni faktycznie zdaje się prowadzić w stronę wojska ale nie jest to wcale pewne i to czy faktycznie tak sprawa miała miejsce czy wręcz odwrotnie, przyjdzie Jackowi oczyścić wojsko z niesłusznych zarzutów, tego przekonamy się podczas lektury. Jak zwykle, akcja dzieje się wartko, jest wiele zwrotów akcji, rozmaitych zaskoczeń i czyta się książkę naprawdę dobrze. 
Jak dla mnie to jedna z lepszych książek o Reacherze.
Jak wczoraj powiedziałam do P., naprawdę nie wiem, jak Lee Child to robi i udaje się mu pisać tak „równo”, tak, że jako czytelnik wiem, że mogę śmiało czekać na każdą następną książkę tego autora bo wiem, że się nie zawiodę.  

Moja ocena to 6 / 6.